Aby porod méně bolel
Porodních bolestí se bojí nejedna žena. S největší pravděpodobností často
slýchala hororové příběhy kamarádek a ve filmech viděla porod ztvárněn jako masakr a
návštěva u řezníka. Aby toho nebylo málo, už od dětství možná slýchala: "Tohle
že tě bolí? No, počkej, až budeš rodit, jsi holka, musíš něco vydržet!"
Naštěstí jsem sama ukázkou toho, že porod strašný a bolestivý být nemusí.
Vliv hormonů na vnímání bolesti
Porod je čistě hormonální záležitost. Dítě při něm aktivně spolupracuje, matka (je-li jí dán prostor a podpora) mu napomáhá svou aktivitou, polohami, odpočinkem a o všechno ostatní se starají hormony. Tím "nejdůležitější" je oxytocin.
Oxytocin
Hormon oxytocin vzniká v hypotalamu. To je nejstarší
část mozku, říká se mu též ještěří mozek či starý mozek. Oxytocin se uvolňuje
nejlépe za tmy, v tichu a v teple, když se žena (zvíře) cítí v bezpečí.
Pokud něco nebo někdo narušuje pohodu a "bublinu" matky, do které se v přirozeném
průběhu porodu noří, blokuje se vyplavování oxytocinu a porod stagnuje. Oxytocin
je při porodu zodpovědný za to, že dochází k děložním stahům. Je to
naprosto stejné, jako když vyrušíte v lese rodící srnu. Porod se zastaví a
počká, až bude opět sama, v bezpečí před predátory.
Oxytocin též v návaznosti na tlak hlavičky dítěte na děložní hrdlo řídí
sílu a četnost kontrakcí tak, aby miminko zvládalo proces porodu, nedocházelo k dechovým
potížím, přílišnému tlaku na hlavičku a přílišnému stresu.
Vyplavování oxytocinu přímo souvisí s uvolňováním endorfinů.
Endorfiny
Endorfiny bychom mohli přirovnat k přírodním narkotikům. Dokáží tlumit vnímání bolesti, navozují dobrou náladu, pohodu, štěstí, uvolnění. Pro to, aby žena mohla vnímat porod a bolest méně, klidně bezbolestně a pouze jen jako námahu a práci, je potřeba podpořit vylučování endorfinů a přírodního oxytocinu.
Co brání vylučování oxytocinu; hormon adrenalin
Pokud se žena jakkoli cítí v nepohodlí (příliš světla, někdo na ni mluví a vytrhuje z procesu porodu, je jí zima, cítí se sama, je v cizím prostředí, je jí nucena jakákoli jiná poloha, než kterou by si sama vybrala...) a je-li použit umělý oxytocin v injekci či kapačce, přirozený hormon oxytocin se přestává uvolňovat. Zároveň to pro mozek znamená "POZOR", možný stav nebezpečí a začne se těla vyplavovat hormon adrenalin.
Adrenalin
Adrenalin vyměšuje dřeň nadledvin. Připravuje tělo na výkon, na přirozenou a automatickou reakci-útok nebo útěk. Působí společně s kortizolem, stresovým hormonem. Ten brání před poškozením od účinku adrenalinu. Při vyplavení adrenalinu se zrychlí srdeční tep, srdce bije rychleji a silněji. Stres prožívá jak matka, tak dítě.
Jak prakticky na "správné" vyplavování hormonů
Aby mohl být proces porodu vnímán co nejméně bolestivě, je potřeba zajistit ženě optimální vyplavování hormonů, zvláště oxytocinu, od kterého se vše odvíjí. Oxytocinu se přezdívá, že je plachý, neboť nesnese vyrušování. Zajistěme mu tedy:
- Teplo
- Ticho
- Přítmí
- Klid bez vyrušování
- Pocit bezpečí
Při takové péči žena upadá do svého vnitřního světa, je pohroužená do sebe, automaticky "vypíná", nevnímá okolí. Přivírá oči, vyhledává intimní části místnosti a přítmí. Usnadňuje tedy naprosto nevědomě uvolňování potřebných hormonů.
Protržení vaku blan
K odtoku plodové vody dochází většinou v průběhu porodu.
Tlak hlavičky obalen plodovými obaly s plodovou vodou je jemnější a
rozprostírá se po celém děložním hrdlu. Tím dochází k pozvolnějšímu vyplavování
oxytocinu, endorfiny se stíhají vyplavovat a působit v návaznosti na sílu
kontrakcí. Dalším benefitem neporušeného vaku blan je, že je jím hlavička
dítěte před tlaky chráněna.
Pokud dojde k umělému protržení vaku blan, hlavička najednou naléhá na
děložní hrdlo velmi zpříma. Nejen, že miminko může zažívat nepřiměřený stres ze
silných kontrakcí, které mohou nastat, ale ani endorfiny nejsou zdaleka v takové
hladině, jaké by bylo potřeba. Pro zmírnění pocitu bolesti je rozhodně dobré
nechat vak blan celý a případnému postupu porodu pomoci jinými technikami.
Například pohybem, teplem, koupelí či sprchou, odchodem na toaletu,
aromaterapií, masáží...
Podání umělého oxytocinu
Umělý oxytocin zvládne pouze vytvořit děložní stahy, žádné další benefity nemá. Kromě stahování dělohy je oxytocin naprosto nepřekonatelný hormon a umí tolik věcí! V součinnosti s prolaktinem tvoří mléko, rychleji se hojí rány, organismus mládne. Ale hlavně, je to hormon porozumění, lásky, náklonnosti, pomáhá nám se naladit na toho, o koho pečujeme a vnímat lépe jeho potřeby, identifikovat je. Umělý oxytocin vyplavování přirozeného blokuje.
Konkrétní kroky pro hýčkání oxytocinu
- Poznat prostředí a lidi, kteří se mnou budou u porodu
- Domluvit se s případným doprovodem na bodech, které jsou pro vás důležité, aby vám je pomohl zařídit, podpořit, připomenout...
- Zajistit teplo, ticho, přítmí, nevyrušování, pocit bezpečí
- Volně se pohybovat tak, jak je vám to v danou chvíli pohodlné (tělo se automaticky staví do pozic, které napomáhají rotaci dítěte a samotnému porodu)
- Vyhledávat uvolňovací prostředky, které jsou NEfarmakologické (teplo, voda, masáž, reflexivní body, aromaterapie, meditace, zpěv, oblíbená hudba a hlavně PODPORA a pochopení od všech v okolí)
- Snažit se "vypnout". Do sebe pohroužená žena přestává vnímat okolí, aktivuje se výše zmíněný hypotalamus a dochází k nejúčinnějšímu vyplavování veškerých hormonů
- Mnoha ženám dělá opravdu dobře péče někoho blízkého, duly, porodní asistentky. Polévání zad teplou vodou, masáž zad, chodidel, chvála, povzbuzení a chvála😊
Osobní zkušenost
Mám za sebou tři porody. Každý byl jiný, ale všechny měly jedno společné. Pokaždé, když jsem si kolem sebe zvládla utvořit bublinu, stal se porod namáhavým, náročným, jako vylézání na nějakou horu, ale nebolestivým. A také po tom, co byl použit syntetický oxytocin, velmi nesnesitelným.
Když jsem doprovázela ženy k porodu, bylo úžasné pozorovat, jak mají porody stejné milníky. I když to byly ženy upovídané, stejně se alespoň během stahu ponořily do sebe a postupem času jen vydávaly krátké pokyny pomocí hesel či gest. Pokud ženy rodily opravdu nerušeně, bez medikace a jiného popohánění, jen s tichou podporou, velmi často zpívaly a doprovázely stahy zvuky s otevřenými ústy. Semknuté rty a stisknuté zuby totiž stahují celé tělo, kdežto otevřená ústa vedou k uvolnění i hlubokých svalstev uvnitř těla. V tzv. přechodové fázi, kdy vstupuje hlavička do porodních cest a matky mají pocit, že "to už nedají", byly, ačkoliv volající "já už nemůžu, to nedám" tolik intuitivní, že se během dvou stahů zvládly několikrát přesunout tak, aby byl hlavičce a děťátku co nejvíce uvolněn prostor. To vše ve vteřinách, se zavřenými víčky a přichystané si samy chytat své dítě.
Milé ženy, vězte, že k rození jste zrozené!