Kojení, to je vůně, chuť a teplo lásky
Novorozenec nepotřebuje nic víc, než tělo své matky. Najde na něm všechno, co potřebuje k životu. Spokojenému životu. Stravu, bezpečí, útěchu, teplo a měkko jako v děloze. Srdeční tep a rytmus dechu, svalový tonus i protilátky proti nemocem neposkytne nikdo a nic lépe, než matčino tělo. Dejme dětem to nejlepší, dejme jim sebe.
Nemůžete se už dočkat Vašeho děťátka? Představujete si, jak vypadá, jaký asi bude, jak nádherně mu bude voňet hlavička? Zkuste si i představit, jak úžasné a příjemné bude ho kojit. Cítit měkké tělíčko na tom svém. Jeho kůži na své. Jeho vůni, pohledy z očí do očí. Zkuste si představit ten pocit, že miminko roste, prospívá a je spokojené z toho, co mu jen Vy poskytnete, z Vaší náruče a z Vašeho mateřského mléka. Víte, jak můžete podpořit hladký průběh kojení už od úplného začátku? Ráda se s Vámi podělím o zkušenosti na kurzech.
Říká se, že mateřské mléko je tekutou láskou. Co by však bylo pouhé mateřské mléko bez Vaší náruče, Vašeho tepla, dotyku kůže, Vaší vůně, rytmického tlukotu srdce a dechu a Vašeho pohupování? Pouhé kalorie. Vaše děťátko nepotřebuje jen mléko, potřebuje celou Vás.
Začínáme s kojením po porodu
Některým dětem trvá delší čas, než začnou o prs po porodu jevit zájem. V první dny jsou posvátné, neexistují pro ně žádná pravidla "do kdy" a "na jak dlouho". Jediné, co děti potřebují ke svému přežití a učení se kojení, učení se být tu na světě, je nepřetržitý kontakt s matčiným tělem, s matčinou kůží.
Úplně nejlepší je, když Vy i dítě jste nahé a nic mu nebrání v pohybu. Kožní receptory novorozence jsou velmi citlivé, aktivizují děťátko k akci, budí jeho reflexy. Když jste nazí, může se miminko ručkama opřít a nožkama odrazit tak, že se opravdu dobře a pohodlně přisaje. I Vám by měla být pozice pohodlná. Pro první kojení většinou ženy volí polosed bližší spíše lehu, avšak tak, aby na své děťátko dobře viděly a mohly mu hledět na tvář, do očí. Není potřeba jej nijak přidržovat. Většinou to totiž dítě rozptyluje a kope nožkama, přemíra těsného tisku na zádech a zejména za hlavičkou dráždí jeho reflexivní body.
Může se Vám zdát, že bradavku miminko jen olizuje, mazlí se, chvilku saje, odpočívá a to stále dokolečka. Všechny tyto fáze učení se kojení jsou velmi důležité a jsou v pořádku. První kojení končí tehdy, kdy dítě samo pustí bradavku nebo se Vám zdá, že už je dosyta najezeno a utuleno.
Pravidelné kojení?
V některých publikacích se dočtete, jak dlouho a v jakých intervalech je dobré kojit. Veškerá tato pravidla jsou však v rozporu s tím, aby dítě dlouhodobě prospívalo a kojení se obešlo bez problémů. Některé děti jsou najedeny rychle, vypijí prs a už druhý nepotřebují. Jiným to trvá dlouho, klidně 30, 40, 50 minut a žádají oba. Mezi tím střídavě usínají a zase s budí.
Pokud bychom omezovali čas strávený na prsu, nemusí dítěti vypité mléko stačit. Poklesne i jeho tvorba - protože mléko se produkuje podle poptávky dítěte.
Pokud Vám to bude vyhovovat, vřele doporučuji naučit se kojit v leže na boku. Osvojení této polohy totiž pro mě znamenalo, že v noci spím a miminko se mezi tím obsluhuje.
Jak poznám, že kojím?
To, že miminko pije, poznáte snadno. Nejen, že proudění mléka v prsu mnohé ženy cítí, ale i na miminku je vidět, když polyká. Což dokonce můžeme i slyšet.
První chvíle s dětmi si pamatuji velmi živě i po mnoha letech. A první kojení k tomu patří též. Prs miminku nabízíme kdykoli máme pocit, že by se dítěti mohl hodit. Mléko slouží nejen na krmení. Hasí žízeň, sání z prsu uklidňuje, navozuje pocit bezpečí, jistoty.